Hypotekárny úver definícia

Čo znamená hypotekárny úver, aké sú možnosti a druhy hypotekárnych úverov

Hypotekárny úver je úver založený nehnuteľnosťou poskytnutý za účelom získania, obnovy alebo rekonštrukcie nehnuteľnosti určenej na bývanie. Bežne sa ako hypotekárny úver označujú aj úvery poskytované podnikateľom a iným právnickým osobám na získanie nehnuteľnosti.

Založená nehnuteľnosť môže byť aj vo vlastníctve inej osoby pokiaľ pristúpi k zmluve o hypotekárnom úvere. Založenie nehnuteľnosti sa vyznačuje na základe zmluvy do katastra nehnuteľností do listu vlastníctva.

Ohodnocovanie zakladanej nehnuteľnosti vykonáva buď externý súdny znalec poverený bankou alebo zamestnanec banky, ktorý robí takúto činnosť. Samotný hypoúver sa poskytuje do výšky 70%, menej často do výšky 100% hodnoty založenej nehnuteľnosti.

Splatnosť hypotekárneho úveru sa bežne pohybuje v rozsahu 4-30 rokov, pre podnikateľské hypotekárne úvery je to skôr nižšia lehota, pre bežných ľudí spravidla vyššia.

Hypoúver sa úročí podľa každej banky inak, bežne sa však pohybuje podľa hodnoty úrokovej sadzby národnej banky (Európskej centrálnej banky). Úrok môže byť fixovaný alebo premenlivý. Čo znamená, že úrok sa buď nemení alebo sa mení podľa rozhodnutia banky. Keďže fixný úrok je z pohľadu banky rizikovejší, bežne býva vyšší ako pohyblivý, pre klienta to však znamená istotu výšky splátok. Fixný úrok býva zväčša fixovaný po dobu 1 – 5 rokov výnimočne 10 až 20 rokov.

Hypotekárne úvery sa často poskytuju účelovo:

 • kúpa a nadobudnutie nehnuteľnosti
 • rekonštrukcia, oprava, údržba nehnuteľnosti
 • výstavbu alebo dokončenie nehnuteľnosti
 • nadobudnutie pozemku
 • splatenie iných úverov použitých na účel súvisiaci s nehnuteľnosťami
Tento obsah bol zaradený v Články. Zálohujte si trvalý odkaz.
Sponzorované odkazy

4 odpovede na Hypotekárny úver definícia

 1. Matej povedal:

  Dobry den,
  chcel by som vziat hypouver. S prijmom si starosti nerobim – malo by to vyjst aj s rezervou, avsak chcel by som vziat az 100% hodnoty nehnutelnosti. Mozete mi povedat podla Vasich skusenosti, ktore banky davaju najvacsiu pomernu cast a aku priblizne? Nerad by som totiz zvysnu cast financoval beznym uverom.
  Dakujem a vdaka za fajn web!

 2. admin povedal:

  Až na Unicredit každá banka reklamuje 100% zo zakladanej nehnuteľnosti, ktorá ho však aj vo Vašom konkrétnom prípade do takej výšky poskytne… a hlavne keď sa všetci vyhovárajú na krízu….
  Ale keď chcete vedieť konkrétnejšie, skúste najprv ČSOB, VÚB a potom si obehajte zvyšok.
  Samozrejme, budeme radi ak sa podelíte o Vaše skúsenosti

 3. Michal povedal:

  Dobrý den mal by som záujem o hypoúver. Chcel by som si vziať 100% hodnoty nehnutelnosti. prosím o informácie ktorá banka ponúka takú hypotéku.

 4. Smart Brokers povedal:

  3 banky dokážu poskytnúť až 100% financovanie, záleží na Vašej bonite a nehnuteľnosti, ktorá bude predmetom zabezpečenia hypotéky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *