Hypotekárny úver pre mladých – podmienky

Podmienky získania hypotekárneho úveru pre mladých.

Hypotekárny úver pre mladých sa poskytuje za účelom získania, rekonštrukcie, dostavby nehnuteľnosti na území SR, ktorá slúži na bývanie.

Žiadateľ o hypotekárny úver pre mladých musí byť fyzická osoba vo veku 18 – 35 rokov v čase podania žiadosti žiadosti o úver (čiže oň musíte požiadať najneskôr v posledný deň pred 35 narodeninami).

Zároveň platí podmienka mesačného príjmu  maximálne do výšky 1,3 násobku priemernej mesačnej mzdy (spočítajú sa príjmy za minulý rok a vydelia sa 12).

O štátny príspevok pre mladých môžu požiadať aj manželia, ale obaja samostatne musia spĺňať vekovú a príjmovú podmienku. Rovnako to platí aj pre prípadných spoludlžníkov.

Štátny príspevok pre mladých je zníženie úrokovej sadzby o určité percento podľa príslušného zákona, na rok 2009 sa poskytuje vo výške 2% (napríklad v prípade 10% úrokovej sadzby je úrok pre mladých 8%).

Štátny príspevok pre mladých sa poskytuje k hypotekárnemu úveru v maximálnej výške 1.500.000 Sk na financovanie jednej nehnuteľnosti určenej na bývanie. Táto výška platí aj v prípade ak o úver žiadajú manželia, tj. rovnako 1.500.000. Príspevok sa poskytuje len k jednému hypotekárnemu úveru (súbežne však môžete čerpať viacero hypoúverov).

Štátny príspevok sa poskytuje po dobu 5 rokov.

O štátny príspevok sa žiada prostredníctvom banky, ktorá poskytuje hypotekárny úver.

Zhrnutie:

 • vek 18 – 35 rokov (v čase podania žiadosti)
 • mesačný príjem do 1,3 násobku priemernej mesačnej mzdy a to za obdobie predošlého kalendárneho roku
 • za účelom získania, dostavby alebo prestavby nehnuteľnosti na území SR
 • do výšky 1.500.000
 • štátny príspevok sa vypláca len k jednej zmluve o hypotekárnom úvere

Povinnosti banky voči mladému žiadateľovi:

 • po dobu piatich rokov:
  • zníži úrokovú sadzbu o výšku štátneho príspevku
  • umožní odloženie splatenia istiny
  • umožní mimoriadnu splátku bez poplatkov

Nárok na príspevok zaniká:

 • nedodržanie účelu
 • prevedie hypotekárny úver na inú osobu
  • prevod je však možný na blízku osobu ak spĺňa podmienky získania hypotekárneho úveru pre mladých
 • splatí hypotekárny úver pred uplynutím 4 rokov od poskytnutia hypotekárneho úveru
 • predložením nepravdivých údajov o príjme
 • predložením nepravdivých údajov o veku

V prípade úmrtia alebo zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov, prechádza nárok na štátny príspevok pre mladých na osobu na ktorú prechádzajú záväzky z hypotekárneho úveru.

Prehľad hypotekárnych úverov pre mladých poskytovaných bankami na Slovensku.

Tento obsah bol zaradený v Články. Zálohujte si trvalý odkaz.
Sponzorované odkazy

89 odpovedí na Hypotekárny úver pre mladých – podmienky

 1. Lenka Králiková povedal:

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať v akom prípade poskytuje banka hypotekárny úver vo výške 100%? A či sa mi s manželom oplatí žiadať o úver keď máme obaja pracovný pomer na dobu určitú. Vekovú a príjmovú požiadavku spĺňame, deti nemáme.

  Ďakujem za odpoveď

 2. Martin povedal:

  Dobry den prajem. Chcel by som sa opytat v akej vyske mozem ziskat hypotekarny uver? Priemerny mesacny plat v cistom mam cca. 1100 EUR mesacne. Manzelka je na materskej od 29. marca. Teraz bude dostavat cca. 300 EUR mesacne a po 8 mesiacoch 190 EUR. Mesacne vydaju mame okolo 600 EUR.
  Bolo by mozne dostat 60 tis EUR na 30 rokov? Splname aj podmienky uveru pre mladych? (vek 28 a 27 rokov). Dakujem. Martin

 3. admin povedal:

  Martin: úver by skôr vyšiel medzi 40.000 až 50.000 €. Vekovú podmienku bez problémov spĺňate (hranica je 35 rokov)

 4. gimmy povedal:

  takže musím byť rok zamestnaný nato aby som dostal hypotéku?

 5. zuzana krausova povedal:

  moze syn dostat hip.uver ked ma nezaplateny debet

 6. maroš povedal:

  zdravím, chcel by som sa spýtať… potrebujem hypotéku na 100% sumy, cena nehnuteľnosti 30000, mám 28 rokov, slobodný, trvalý pracovný pomer, príjem cca 600-650€ v čistom, výdavky cca 200.. mám reálnu možnosť získať ho?

 7. admin povedal:

  maroš: úver v takej výške by ste získať mohli (splátka by bola okolo 100€). Avšak na 100% hodnoty nehnuteľnosti je nereálne.

 8. martin povedal:

  Dobry den. Pracovnicka banky mi tvrdi:
  – pocas 4r nesmiem dat mimoriadnu splatku, inak o zvyhodnenie urokovej sadzby pridem (tu ze len nesmiem splatit uver)
  – pri mimoriadnej splatke mimo vyrocie platim pokutu (tu ze mi banka musi umoznit mimoriadnu splatku bez poplatku)
  – rozdiel v uroku mi stat poukaze na ucet, ja platim plnu vysku splatky ako bez zvyhodnenia (tu ze banka znizi urok, co znamena nizsiu splatku)

  Ako to teda je? Rad by som vyhodnejsiu sadzbu vyuzil, potrebujem sidce viacej penazi, v banke mi to vedia zkombinovat tak, ze cast bude normalna hypo a cast pre mladych. Podmienky splnam.
  Dakujem.

 9. Pre Martina.
  Banková pracovníčka, ktorá Vám podala tieto informácie je pravdepodobne nová a bez odbornej praxe.
  Aj preto Vám odporúčame využiť pre klientov bezplatné služby hypotekárnych špecialistov Smart Brokers. Ich kontakty nájdete pod hypotekárnou kalkulačkou.

 10. Fedor povedal:

  Dobry den

  Chcel by som sa informovat o moznosti ziskania uveru a maximalnej vyske uveru ak:
  Sme rodicia, 28 a 25. Vlastnime jeden pozemok v Tatrach, a 3-izbovy byt v KE.
  Manzelka pobera matersku 194 EUR, a ja mam cisty mesacny prijem 640 EUR.
  Vydavky mame 400 EUR. (chceme kupit novy pozemok a postavit dom). Dakujem velmi pekne.

 11. peter povedal:

  dobry den

  chcel by som sa opytat ci je mozne ziskat hypotekarny uver za podmienok v ktorych mam ja zmluvu na dobu urcitu a partnerka na dobu neurcitu moj plat je 500 a partnerkyn 300 chcel by som uver vo vyske 40000

  dakujem

 12. hypo pre mladých povedal:

  Dobrý deň ak by som chcela zísakť hypoteku pre mladých sama bez partnera som podnikateľka a mam 23 je to možné??

 13. admin povedal:

  Hypotekárny úver pre mladých môžete získať aj ako sama podnikateľka.

 14. otazka povedal:

  Dobry den chcem sa opytat ak si beriem hypoteku pre mladych zo statnym prispevkom cisty prijem mam 850,mam na dobu neurcitu.Ci nebude problem ak som bola zaznamenana v registry.dakujem

 15. Hruby prijem - materska dovolenka povedal:

  Dobry den prajem,

  Zvazujem hypotekarny uver, ale neviem, ci by som mal narok na hypoteku pre mladych. Vedeli by ste mi prosim Vas povedat co vsetko sa zaratava do hrubeho mesacneho prijmu? Ide hlavne o vypocet hrubeho prijmu mojej zeny, pretoze od marca je na materskej dovolenke. Tzn.:

  januar – marec bola zamestnana a jej hruby mesacny prijem bol cca. 950 EUR mesacne
  april – 21. november poberala matersku vo vyske 14 EUR na den
  od 22. novembra do konca roka bude poberat rodicovsky prispevok vo vyske 194,70 EUR / mesacne

  + sme dostali prispevok pri narodeni dietata a priplatok k prispevku

  Hypotekarny uver by som si bral buduci rok, tak preto pocitam prijmy za kalendarny rok 2012. Mohli by ste mi dat prosim vediet co treba vsetko zaratat?

  Dakujem velmi pekne.

  S pozdravom

  Martin

 16. prosim o radu povedal:

  Dobry den,

  Rada by som sa spytala ci by sme mohli ziskat hypouver na sumu 20 000€ ak ja som na rodicovskom prispevku cize moj prijem je 197€ a patrner zaraba cca 400€ mesacne a obaja splname vekovu hranicu (22r. a 26r.) ?

  Dakujem pekne

  Dominika

 17. admin povedal:

  Dominika: ten príjem je dosť na hrane, najlepšie bude ísť do banky, kde môžete s pracovníkom prediskutovať všetky príjmy a výdavky Vašej rodiny.

 18. Zo zahranicia povedal:

  Dobry den!
  S priatelom zvazujeme vziat si hypoteku a tato hypoteka pre mladych ma zaujala. Podmienky prijimu splname a vekovu hranicu takisto, avsak problem je v tom, ze pracujeme v zahranici. A este, ze tato praca nie je celorocna( hotel mimo sezonu je zatvoreny). No kazdy rok je praca na tom mieste ista.
  Je mozne vobec ziskat hypoteku ak pracujeme v zahranici? Velmi pekne dakujem
  Michaela

 19. Rada povedal:

  Dobry den.Chcela by som sa opytat na hyotekarny uver…Sme par zijuci v zahranici.Bola by moznost dostat hypoteku na novy dom?potrebovali by sme asi 43 000eur.. vyplatu mame okolo 1000 eur obaja vydavky 500eur,dakujem lucia

 20. nejasnosti s ručením povedal:

  Dobrý deň!

  Prosím o radu! V súvislosti so ŠPM som sa stretla s pojmom solidárny spoludlžník. V jednej banke mi bolo komunikované, že ak požiada klient o HÚ so ŠPM, každý, kto s ním vstúpi do úveru, musí spĺňať vekovú hranicu (aj solidárny spoludlžník). V druhej banke mi povedali, že, ak žiadateľ má nízky príjem, spĺňa nárok na ŠPM (vekovo aj príjmom), do úveru môžu pristúpiť solidárni spoludlžníci (resp. ručitelia – vždy len rodičia), ktorí sa podieľajú na príjme, ale nespĺňajú vekovú hranicu.

  Príklad: Syn (slobodný, 25 rokov) si žiada o HÚ so ŠPM, hrubý príjem má 600 eur, mama (vdova, 45 rokov) má hrubý príjem 300 eur. Aby syn dostal požadovanú výšku, potreboval by, aby mama vstúpila do úveru ako ručiteľka. Je možné v tomto prípade dostať HÚ so ŠPM?

  Ak sú podmienky získania ŠPM určené zákonom, ako je možné, že v dvoch rozdielných bankách je možné ho získať za iných podmienok?

  Ďakujem!

  Gabika

 21. Informacie o SPM povedal:

  Dobry den,

  chcela by som sa informovat ci mame narok na SPM s priatelom? Chcely by sme si zobrat hypoteku a prispevok by nam velmi pomohol. Splname aj vek a aj priemernu hrubu mzdu, ktora je dana. Avsak hacik je v tom, ze pracujeme v zahranici. Praca je sice celorocna (zarabame minimalne 800 a viac libier mesacne kazdy jeden z nas a vydaje mame okolo 300 libier mesacne osobitne) ale zmluvu mame obidvaja od marca 2013 a to na dobu neurcitu. Vyska hypoteky by bola 64 900 eur. A dalsia otazka je, ci bude problem s bankou, ked nie sme manzelia?

  Dakujem

  D

 22. hypoteka povedal:

  Dobry den,

  chcela by som sa spytat, ci je problem dostat hypoteku so SPM ak moje meno figuruje v uverovom registri? ostatne podmienky splnam.

  dakujem

 23. Hypotekárny úver povedal:

  Dobrý deň prajem chcel by som sa spýtať či by som mohol dostať
  Hypotekárny úver vo výške 50 000 e mám 18 rokou som slobodný môj plat je 750 e v čistom moje výdavky sú cca 100 e ďakujem za odpoveď.

 24. rada povedal:

  Dobry den;chcela by som sa spytat; ci hypoteku so statnym prispevkom pre mladych mozem dostat aj viackrat za zivot v pripade ze splnam podmienky…konkr.podielam sa sa urcitym podielom na byte svojho brata;s tym ze takto ziska spm.do buducna;po splateni;budem moct dostat spm opatovne?

 25. lucia povedal:

  Dobry den, chcela by som sa spytat ci sa hypotekarny uver pre mladych da pouzit aj na kupu pozemku alebo len na stavbu domu. Dakujem

 26. admin povedal:

  lucia: na pozemok nie, ten si budete musieť kúpiť bez zvýhodnenia.

 27. tomi povedal:

  Dobry den chcem sa niečo surne opýtať.mam 21 rokov pracujem v automobilke kde mam v cistom asi 400 eur.Ale ide hlavne o to že by som chcel kúpiť chatu velku na podnikanie ktorej cena je 90000 eur.chcem sa opýtať aj vtedy banky pozeraju na cisty prijem aj ked ručim priamo s tou chatou?priklad. chata stoji 90000 eur ja si poziadam o tuto sumu alebo o sumu 100 000 eur pricom budem ručiť s tou kupovanou chatou.takze v pripade neplatenia mi ju zoberu a budu mat peniaze naspet.samozrejme podla toho na aku cenu ju ohodnoti znalec a to je moja druhá otázka ,možem si ju dať ohodnotiť sám?sukromne? musi to ohodnotiť iba znalec najatý bankou? dakujem pekne vopred

 28. fifi povedal:

  Dobry den,
  chcem sa opytat,ak mam 24 rokov,prijem cisty 360 e a partner ma 26 rokov a pribl rovnaky prijem,mame sancu ziskat 30 000e?

 29. peto povedal:

  Dobry den,
  Chcem sa opytat. Je mozne dostat od banky 100% uveru na kupu chaty, aby som rucil len tou chatou a nemusel zakladat byt?
  Chata cca 30 tisic eur
  vdaka

 30. Martina povedal:

  Dobry den prajem, mozem dostat statny prispevok pre mladych ak pracujem v zahranici, vekovu hranicu splnam, zarabam 850£ v cistom – priblizne 900€. Mam nasetrene 12500€ a chcela by som kupit byt na strednom Slovensku a dat ho do dlhodobeho prenajmu. Potrebovala by som 20000€. Ak ano, kolko je statny prispevok pre mladych?

 31. Martina povedal:

  Dobrý deň,

  momentálne mám hypotéku so štátnym príspevkom. /výška hypotéky je 20 000€/
  O pár mesiacov mi štátny príspevok končí, uplynie 5 rokov. Chystám sa hypotéku vyplatiť a vziať si novú na ďalšiu nehnuteľnosť.

  Otázka znie, či môžem ešte raz požiadať o štátny príspevok na 30 000 €? Všetko ostatné spĺňam.

  Vopred ďakujem za odpoveď.

 32. Maria Dravecka povedal:

  Dobry den

  Je mozne dostat 100% uveru na kupu bytu v Kosiciach. Chcela by som ho dat do dlhodobeho prenajmu. S tym ze mam 23 rokov pracujem v zahranici a zarabam 1000 £ v cistom.Rucit by som samozrejme chcela tym bytom. Je tam neaka sanca dostat takuto hypoteku? Cena bytu 50 000 eur.
  Vopred dakujem za odpoved

 33. tibor jonas povedal:

  chcel by som sa opytat ci by som mohol poziadat o pozicku aj ked som invalidny dochodca , potreboval by som na rekonstrukciu domu . Staci mensia ciastka okolo 5000 eur len na zavedenie plynu. za odpovede vopred dakujem

 34. martin povedal:

  Dobry den,
  nikde som nenasiel, ako sa rata oficialne podla zakona vyska prijmu, ak som nepracoval cely minuly rok.
  pracoval som totiz len od aprila (dovtedy nezamestnany), s priemernym hrubym prijmom za tych 9 mesiacov zhruba 1200.

  jedna banka mi tvrdi, ze je to OK, 9mesiacov po 1200 a 3 mesiace po 0 je dokopy za cely rok priemerny prijem 900, a uver so SPM dostanem
  druha banka mi tvrdi, ze tie tri mesice za 0 sa nerataju, a teda moj priemerny prijem je 1200 a narok na SPM nemam
  (hranica je 1134 teraz)

  Ako to ma byt?

 35. admin povedal:

  martin: je to riešené v § 85a zákona 483/2001

 36. Gabriela povedal:

  Dobry den. Chcela by som sa spytat,ci je mozne opatovne poziadat o SPM,ak momentalne jeden cerpame a po jeho skonceni by sme stale splnali podmienky na jeho udelenie,alebo je to tak,ze kazdy moze mat SPM iba raz za zivot.Dakujem za info

 37. Maria povedal:

  Dobri den sme mlada rodina mame vlastny rod.dom a potrebovaly by sme na rekonštrukciu toho domu..mame to sčoho platit …potrebovali by sme sumu na rekonštrukciu aspon 8000eur .Dakujem pomožte nam ine banky furt niečo žiadaju za 8000eur potrebuje aš 100papierou a nakoniec nič stoho …alebo popripade možme aj založit našu nehnutelnost ….

 38. Eduard povedal:

  Dobrý deň,
  chcem sa spýtať, či si môžem hypotéku pre mladých zobrať aj na nehnuteľnosť, ktorá je zapísaná ako nebytový priestor – apartmán.
  Ďakujem!

 39. Milan Halička povedal:

  chcem sa spýtať na hypotekárny uver na 1500000 eur na kupu nehnuteľnosti so súdno znaleckým posudkom v hodnote 213000 eur na podnikanie aj s byvanim. Dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *