Hypotekárny úver pre mladých – podmienky

Podmienky získania hypotekárneho úveru pre mladých.

Hypotekárny úver pre mladých sa poskytuje za účelom získania, rekonštrukcie, dostavby nehnuteľnosti na území SR, ktorá slúži na bývanie.

Žiadateľ o hypotekárny úver pre mladých musí byť fyzická osoba vo veku 18 – 35 rokov v čase podania žiadosti žiadosti o úver (čiže oň musíte požiadať najneskôr v posledný deň pred 35 narodeninami).

Zároveň platí podmienka mesačného príjmu  maximálne do výšky 1,3 násobku priemernej mesačnej mzdy (spočítajú sa príjmy za minulý rok a vydelia sa 12).

O štátny príspevok pre mladých môžu požiadať aj manželia, ale obaja samostatne musia spĺňať vekovú a príjmovú podmienku. Rovnako to platí aj pre prípadných spoludlžníkov.

Štátny príspevok pre mladých je zníženie úrokovej sadzby o určité percento podľa príslušného zákona, na rok 2009 sa poskytuje vo výške 2% (napríklad v prípade 10% úrokovej sadzby je úrok pre mladých 8%).

Štátny príspevok pre mladých sa poskytuje k hypotekárnemu úveru v maximálnej výške 1.500.000 Sk na financovanie jednej nehnuteľnosti určenej na bývanie. Táto výška platí aj v prípade ak o úver žiadajú manželia, tj. rovnako 1.500.000. Príspevok sa poskytuje len k jednému hypotekárnemu úveru (súbežne však môžete čerpať viacero hypoúverov).

Štátny príspevok sa poskytuje po dobu 5 rokov.

O štátny príspevok sa žiada prostredníctvom banky, ktorá poskytuje hypotekárny úver.

Zhrnutie:

 • vek 18 – 35 rokov (v čase podania žiadosti)
 • mesačný príjem do 1,3 násobku priemernej mesačnej mzdy a to za obdobie predošlého kalendárneho roku
 • za účelom získania, dostavby alebo prestavby nehnuteľnosti na území SR
 • do výšky 1.500.000
 • štátny príspevok sa vypláca len k jednej zmluve o hypotekárnom úvere

Povinnosti banky voči mladému žiadateľovi:

 • po dobu piatich rokov:
  • zníži úrokovú sadzbu o výšku štátneho príspevku
  • umožní odloženie splatenia istiny
  • umožní mimoriadnu splátku bez poplatkov

Nárok na príspevok zaniká:

 • nedodržanie účelu
 • prevedie hypotekárny úver na inú osobu
  • prevod je však možný na blízku osobu ak spĺňa podmienky získania hypotekárneho úveru pre mladých
 • splatí hypotekárny úver pred uplynutím 4 rokov od poskytnutia hypotekárneho úveru
 • predložením nepravdivých údajov o príjme
 • predložením nepravdivých údajov o veku

V prípade úmrtia alebo zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov, prechádza nárok na štátny príspevok pre mladých na osobu na ktorú prechádzajú záväzky z hypotekárneho úveru.

Prehľad hypotekárnych úverov pre mladých poskytovaných bankami na Slovensku.

Tento obsah bol zaradený v Články. Zálohujte si trvalý odkaz.
Sponzorované odkazy

89 odpovedí na Hypotekárny úver pre mladých – podmienky

 1. admin povedal:

  hypotéka pre mladých

 2. Smart Brokers povedal:

  Ak nie ste manželia, a spolužiadateľ o hypotekárny úver nespĺňa podmienky pre štátny príspevok pre mladých, existuje spôsob ako si ŠPM uplatniť a to až do výšky 100% z hodnoty zabezpečenia ! 🙂 Hypotekárny úver je predovšetkým obchod a pre banku je veľmi dôležité nadviazať s klientom dlhodobý obchodný vzťah. Aj preto vám odporúčame využiť bezplatné služby hypotekárneho brokera, ktorý vám pomôže obchod s bankou uzavrieť. Za sprostredkovanie hypotéky hypotekárnym brokerom sa neplatí, existujú však firmy, ktoré účtujú poplatky za sprostredkovanie, alebo „pokutu“ za odstúpenie !

 3. Smart Brokers povedal:

  Štátny príspevok pre mladých vo výške 3% aj v roku 2010 🙂
  2% vám poskytne štát a 1% banka. Pozor, niektoré banky môžu navýšiť „základnú“ úrokovú sadzbu, keď si budete uplatňovať Štátny príspevok pre mladých !

 4. Josie povedal:

  Niekde som sa dočítala, že žiadosť o hypoúver pre mladých sa môže podať len do 31.marca 2010. Čo je na tom pravdy?

 5. Michaela povedal:

  štátny rozpočet ráta s 2%-ným štátnym príspevkom pre mladých na celý rok 2010 + 1% poskytne banka. Nie je tam žiadne časové obmedzenie. Žiadosť si určite môžete podať po celý rok.

 6. andrej; povedal:

  chcem sa spytat ze ci je mozne si zobrat peniaze zo statneho fondu rozvoja byvania a aj s banky so statnym prispevkom pre mladých dakujem

 7. Silvia povedal:

  Čo sa rozumie pod hrubým priemerným mesačným príjmom? V zamestnaní hrubý príjem ešte pred zdanením a odvodmi. A pri podnikaní? Zisk alebo príjmy bez ohľadu na výdavky? Popri zamestnaní aj podnikám na živnosť, tak by som si chcela vypočítať, či spĺňam hranicu príjmov.

 8. admin povedal:

  Podnikateľ môže príjem preukázať daňovým priznaním, stačí základ dane vydeliť 12 a máte hrubý mesačný príjem.

 9. zdenka povedal:

  poskytne mi banka uver aj ked som zamestnana na dobu urcitu?musi byt len na neurcito?a ako by sa dalo postupovat pri kupe bytu-zalozenim tejto nehnutelnosti?partner nepracuje

 10. admin povedal:

  Zdenka: to závisí od posúdenia banky. Avšak so zmluvou na dobu určitú máte omnoho menšie šance a ak navyše nepracuje ani Váš manžel. V takomto prípade Vám banka zrejme úver neposkytne (pre záväzné posúdenie sa môžete obrátiť na pobočku zvolenej banky).

  V prípade kúpy bytu sa zakladá tento kupovaný byt. Čiže hypotéku môže získať aj človek, ktorý nemá zatiaľ čo založiť.

 11. Veronika povedal:

  Chcela by som sa opýtať na Váš názor, či nám bude poskytnutý uver, na dajme tomu 50 000eur na kúpu bytu, ked sme ja aj manzel zamestnaný na dobu učitú. Môj príjem v čistom je 378 eur a manželov je 475 eur. Myslíte si,z že nám náleží aj štátny príspevok pre mladých. Máme aj dvojročné dieťa, ktoré navštevuje preškolské zariadenie.

 12. admin povedal:

  Veronika:
  maximálna suma s príspevkom pre mladých je najviac 49 790,88 €, viac si takto požičať nemôžete.
  Úver vo výške takmer 50.000€ je pre váš spoločný príjem v podstate neschvaliteľný, tých 20.000 € je omnoho reálnejších.
  Každopádne odporúčam ísť do banky, kde Vám môžu ponúknuť schodné riešenie pre Vaše potreby.

 13. borco povedal:

  Prosim vedeli by ste poradit,ked obaja splname podmienky prijmu ale ja uz mam 36 manzelka ma 33 – ci moze manzelka poziadat o uver? V niektorych bankach mi povedali ze sa to neda, v niektorych ze manzelka by musela mat danu nehnutelnost v bezpodielovom vlastnictve. Popr nemozete dat odkaz na nejaky zakon?

  Dakujem

  BORCO

 14. admin povedal:

  Borco: ide o zákon 483/2001 Zb. z., konkrétne podmienky sú v § 85a, z ktorého zacitujem to najdôležitejšie:
  „Ak sú mladými poberateľmi hypotekárneho úveru manželia, musí požiadavku na vek podľa prvej vety spĺňať každá z týchto osôb.“

 15. borco povedal:

  Dakujem pekne za odpoved admin,

  Zas je tam ta formulacia – „ak su poberatelia manzelia“, ale je nejakym sposobom mozne aby si zobrala uver len manzelka?

 16. admin povedal:

  Borco: ako manželia máte bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. To znamená, že banka vám dá hypotéku len ako manželom a potom automaticky môžete o štátny príspevok pre mladých žiadať len ako manželia, ktorý obaja musia spĺňať vekovú hranicu.

  Ak si zrušíte/zúžite bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM), potom sa otvára cesta, akou môže Vaša manželka požiadať o hypotéku sama a potom stačí, ak bude podmienku pre príspevok spĺňať len ona. V tomto sú dva háčiky.

  Prvým je, že ak o úver požiada iba manželka, banka bude posudzovať schopnosť Vašej manželky splatiť úver. Myslím, že je jasné, že ako „single“ bude z pohľadu banky rizikovejšia, čo sa odrazí aj na požičanej sume, výške úroku a samozrejme aj dĺžke splácania.

  Druhým háčikom je potreba zrušenia alebo zúženia BSM, čo rieši zák 40/1964 (občiansky zákonník).
  Zrušenie BSM podľa § 148a prichádza do úvahy, ak jeden z manželov podniká, to stačí podať návrh na súd.
  Ako „vtipné“ riešenie je možné použiť na zrušenie BSM § 148, v prípade ak existencia BSM odporuje dobrým mravom (napr. ak ste alkoholik, gambler a podobný prípad). To však asi váš prípad nebude 🙂
  Najschodnejšie riešenie bude zrejme zúženie BSM podľa § 143a, čo stačí vyriešiť u notára notárskou zápisnicou.

  Pred tým, než sa pustíte do zúženia BSM, odporúčam zistiť si v bankách, či by vôbec mala Vaša manželka možnosť získať úver. Inak v tomto riešení je jedna „drobná“ nevýhoda, že manželka Vás môže kedykoľvek vyhodiť zo „svojho“ domu 😉

 17. Sylvia povedal:

  Dobry den,
  pocas manzelstva som podpissala ex-manzelovi zuzenie bezpod. vlastnictvo na byt a hypoteku. Myslite ze mi banka moze vystavit kopiu tohto dokladu ? Potrebovala by som to pre ucely majetkoveho vysporiadania

  Dakujem

 18. admin povedal:

  Sylvia: informujte sa priamo na danej pobočke banky.

 19. Jana povedal:

  Dobry den,
  chcem sa spytat ako je to s vykladom § 85a ods. 1 483/2001, v ktorom sa uvadza, ze fyzicka osoba (ziadatel, resp. dlznik) neprekrocila 35 rokov veku, teda kolko rokov musi mat ziadatel? Lebo z tohto mi vyplyva, ze ak je tam 35 rokov veku, tak je to osoba od narodenin 18-tych do posledneho dna pred narodeninami 36tymi. Ale v kazdej banke, ked poviete, ze mate 35 vas odbiju, ze je to posledny den pred 34tymi narodeninami, ale zakonny vyklad nahovara, ze dovrsenych 35 rokov veku je az ten posledny den pred 36tymi narodeninami a navyse aj banky to tak potom mylne uvadzaju na svojich strankach, ze je to od 18 do 35 rokov, preto ak by platil takyto vyklad, tak by ohranicujuce roky 18 a 35 nemohli byt vekom povolenym na podanie ziadosti o hypo pre mladych.. viem, ze vyssie v podmienkach je presne uvedene, ze je to den pred 36tymi narodeninami, ale momentalne je v nasej situacii odpoved na tuto otazku aktualna a ziadna banka takyto vyklad (ako je uvadzany vyssie v otazke veku) neakceptuje. Kam sa potom obratit, ak to ziadna banka nebude akceptovat?

 20. admin povedal:

  Jana: prekonzultovali sme to s právnikom a bohužiaľ, máme tam chybu. Správne je to od 18 do posledného dňa pred 35 narodeninami.

 21. Maros povedal:

  Dobry den,
  Prosim Vas chcel by som sa spytat ci je mozne vyuzit statom dotovanu hypoteku uz na plynucu hypoteku ?

  Dakujem.

 22. Barbara povedal:

  Dobrý deň,
  chcem sa spýtať, či už bola zverejnená nová hranica max. príjmu pri ŠPM?
  Chceme si zobrať s manželom úver, ale môj hrubý príjem prekračuje aktuálnu príjmovú hranicu len o 50 EUR 🙁 som z toho nešťastná, že kvôli takému malému rozdielu prídeme o veľmi výhodný úver 🙁 A ešte k tomu o pár mesiacov sa ten príjem zníži kvôli nástupu na materskú dovolenku, ale keby sme až vtedy žiadali o ten úver, tak z manželovho príjmu nám asi ani úver neposkytnú 🙁 vedel by nám niekto poradiť nejaké dobré riešenie? 🙁

 23. admin povedal:

  Barbora: hranica sa bude meniť najbližšie až po Novom roku.

 24. Katka povedal:

  Dobry den, chceli by sme si s manzelom vziat hypoteku na kupu bytu. Ak by sme okrem kupovaneho bytu zalozili aj inu nehnutelnost, moze nam banka pozicat viac, ako 50000? Obaja sme zivnostnici, ja som nedavno (koncom novembra) nastupila na matersku dovolenku – bude to banka povazovat za dolezite alebo jej bude stacit danove priznanie za predchadzajuci rok, a teda nam uver poskytne? Dakujem.

 25. Peter povedal:

  ahoj chcem sa spytat ci mam sancu dostat hypo.uver ak som vedeny v obchodnom registry ako neplatic jednej pozicky ktoru by som chcel tymto vyrovnat a zaroven odkupit rod.dom.mam 27r a moj plat je 500eur mesacne som zamestnany 1 rok na dobu neurcitu hodnota domu je 70000eur aj s pozemkom..

 26. admin povedal:

  Peter: úver vo výške 70.000 € je príliš vysoký na Váš príjem.
  Možnosť získať vyšší úver závisí aj od Vašich mesačných výdavkov. Konkrétnejšie, ak máte výdavky 150-200 € môžete s Vašim príjmom získať úver vo výške približne 7.500 – 22.000 € (podľa toho, koľko mesačne miniete).

 27. Jarka povedal:

  chcem sa opytat aky druh hypoteky by bol pre mna najvhodnejsi, som slobodna, do 35 rokov, 3 roky pracujem ako opatrovatelka v Rakusku, mam zivnostensky list, ale peniaze dostavam na ruku v hotovosti priamo v rodine v ktorej pracujem, cize nemam sa cim banke preukazat. Moj prijem je priemerne 800 eur mesacne a potrebujem hypoteku 50 000 eur. Danove priznanie podavam tu na Slovensku.

 28. admin povedal:

  Jarka: s takýmto príjmom môžete získať úver do výšky približne 25.000 – 30.000 € v závislosti od Vašich výdavkov. Príjem je možné dokladovať aj z daňového priznania, v banke Vám povedia, aké presne doklady budete potrebovať.

 29. Dadka povedal:

  Pisete ze davate mladym ludom hypotekarny uver chcem sa opytat preco potom neni mozne si vybavit H.uver pre takych co pracuju v zahranici na sezone prace a popritom maju plat cca 1000e.Ja pracujem v zahranici 4r a ziadna banka nebola schopna mi umoznit vybavenie H.uveru myslim si ze je to nefer voci takymto ludom.Dakujem

 30. Michal povedal:

  Ahoj ked nemam co zalozit mam narok na hypoteku pre mladych moj prijem je cca 850eur dakujem

 31. admin povedal:

  Michal: ide o bežnú vec, založí sa kupovaná nehnuteľnosť.

 32. palo povedal:

  chcem sa spitat.mam zaujem si kupit dom z hipoteky.je mozne ze mi bude poskitnuty hipouver vo vyske max 100 000€???pracujem 1,2 roka na dobu neurcitu priemerny mesacny zarobok mam 750€ dakujem…

 33. admin povedal:

  Palo: hypotekárny úver pre mladých je možné poskytnúť do výšky úveru 49 790,88 €.
  Taktiež s Vašim platom taký vysoký úver nedostanete. Reálne máte možnosť získať úver vo výške okolo 30.000 €.

 34. Eva povedal:

  Chcem sa spýtať či by nám dali manželskú hypotéku 50000 eur ked z mužom zarábame asi 1200 eur dokopy mesačne, ale nemáme ešte nič s čím by sme sa zaručili.S týchto penazí by sme chceli zaplatiť pozemok a pripraviť niaku stavbu.A mohli by ste mi poradiť, ktorá banka je najvýhodnejšia a kolko by sme platili mesačne, ak by sa taká požička dala vybaviť?

 35. admin povedal:

  Eva: hypotéku môžete získať aj na kupovanú nehnuteľnosť, čiže ak doteraz nič nevlastníte, nie je to problém. V prípade vlastnej výstavby Vám bude banka postupne uvoľňovať financie.
  Mesačná splátka by bola cez 250 € mesačne.
  Najvýhodnejšia banka pre „všetkých“ neexistuje, existuje iba banka, ktorá vám „konkrétne“ dá najnižší úrok a berie najnižšie poplatky. Zvyčajne sa totiž prezentujú ponuky, ktoré menej bonitný klient získa len za horších podmienok. Avšak v súčasnosti, vo všeobecnosti, to môže byť Unicredit Bank a VÚB Banka…

 36. erika povedal:

  Dobry den,

  chcela by som sa spytat v akej vyske by sme s manzelom ziskali hypo uver ak nas spolocny mesacny prijem je 1600€, obaja doba neurcita,manzel je klientom TB, mame 2 deti a starsi RD ktorym by sme chceli rucit.

 37. admin povedal:

  Erika: ak je to čistá mzda, tak približne 45.000 €

 38. Hypotekárny Broker povedal:

  Kontaktujte hypotekarneho brokera, ktory Vam bezplatne zabezpeci prepocet.
  Na webstranke http://www.hypotekauver.sk na pravej strane najdete kontakty na brokerov 🙂

 39. Hypokalkulacka povedal:

  Erika: ak je to cista mzda, tak si dovolim opravit admina. Nemam po ruke TB kalkuluacku, ale ratam, ze max vyska hypoteky so splatnostou 30 rokov moze byt aj vyssia ako 110 000 € 🙂
  Na presny prepocet, je potrebne zadat viac udajov, aj preto Vam odporucam kontaktovat hypotekarneho brokera. Pre informativny prepocet si mozete stiahnut hypokalkulacku z http://www.hypokalkulacka.sk/hypokalkulacka.xls

 40. Miska povedal:

  Dobrý deň. Chcem si zobrat hypoteku pre mladych. Bude nou financovanych max. 50 % nehnutelnosti..zvysok dolozi moj partner, ktory vsak ma uz viac ako 35 rokov. Cize hypoteku si budem brat sama. Byt vsak chceme vlastnit pol na pol, s tym ze so zaloznym pravom banky bude suhlasit samozrejme aj priatel . Boli sme upozorneni, ze toto moze byt problem u SLSP, ine banky to vraj akceptuju. Ako to teda vlastne je?

 41. stano povedal:

  dobry den,
  fakt by ma zaujimalo ako ten „admin“ pocita vysku mozneho uveru, odpisat Erike, ze pri spolocnom prijme manzelov 1600 eur v rodine je mozne dostat uver max. 45.000 eur je maximalne nekorektne

 42. admin povedal:

  Stano: porovnanie hypotekárnych kalkulačiek jednotlivých bánk krát bulharská konštanta získaná z praxe. Keďže priamo nie sme zainteresovaný na predaji bankových služieb, nemáme motiváciu niekoho presviedčať, že práve rodina s relatívne priemerným príjmom 1.600 € a s dvoma deťmi dostane exkluzívny úrok 3,75 %.

 43. Martin povedal:

  Dobrý deň, rád by som sa informoval ohľadom obmedzenia, že maximálny príjem žiadateľa za predchádzajúci rok musí byť do výšky 1,3 násobku priemernej mesačnej mzdy. Keďže však minulý rok som bol jeden mesiac nezamestnaný tak som odpracoval iba 11 mesiacov. Preto neviem, či si súčet mojich hrubých príjmov za predchádzajúci rok môžem vydeliť 12 alebo iba 11 mesiacmi. Za odpoveď vopred ďakujem. Martin

 44. Hypokalkulacka povedal:

  Pan Martin. Delite 12 mesiacmi 🙂

 45. lucia povedal:

  Dobrý deň.Vybavujeme si H úver pre mladých, lenže nám ho zamietli z toho dôvodu, že manžel mal pozastavenú živnosť na 2 týždne.Finančný poradca nám poradil tretieho spoludlžníka, ale mi by sme si chceli ručiť sami.Nestačilo by nejaké čestné prehlásenie?
  Aké má výhody a nevýhody úver s tretím spoludlžníkom?Vopred Vám za odpoveď ďakujem!!

 46. Marcel povedal:

  Dobry den, manzelka minuly rok odpracovala 2 mesiace, potom bola na materskej dovolenke, resp. rodicovskom prispevku. Rata sa do vypoctu naroku na hypoteku pre mladych len prijem za spominane 2 mesiace, alebo aj materska + rod. prispevok?

 47. Robo povedal:

  dobrý den mám 20 rokov som slobodný potreboval bi som pozicat 20000 euro moj mesacny prijem je od 600-700 eur cistom

 48. admin povedal:

  Robo: dôležité sú aj Vaše výdavky s takým príjmom a tak nízkou hypotékou by to však nemal byť problém. Treba si len vybrať banku a spýtať sa, čo Vám môžu ponúknuť.
  Podľa úrokov teraz najlepšie vyzerajú Dexia (po novom Prima banka), VÚB a Tatra banka.

 49. Tomáš povedal:

  Dobrý den chcem sa poradit. som s priatelkou a riesime si hypoteku do vysky 50 000 eur, chceme vyuzit príspevok pre mladých.Ja pracujem na dobu neurcitu vyse 4 rokov a priatelka je na dobu urcitu, financne a aj vekovo splname poziadavky na príspevok. Priatelka musí byt ako spoludlzník,lebo ja mam vysiu hrubú mzdu ako je 1000e, nou by sa to upravilo do pozadovanej vysky. otazka znie: ja ako hlavný aktér splácania hypotéky po dobu trebars 30 rokov a majitel bytu chcem oslobodit nejakou zlmuvou, alebo dohodou ze v prípade rozchodu s priatelkou nemôze byt napadnutá ako dalsí spoludlzník /trebars kebyze som mal problém so splácaním/ aby celá financná tiaz sa týkala len mna?

 50. Stano povedal:

  Tomas, ako si sam povedal tvoja priatelka bude spoludlznik. To znamena, ze nikoho nebude zaujimat ci ste spolu alebo nie. Proste ak raz podpise, tak bude spoludlznik. (ina je uz otazka ako nechate spravit zapis na katastri) V pripade, ze by ste mali problem s platenim a ty nebudes reagovat, tak banka oslovi tvoju priatelku a ak ani ta nebude reagovat, tak banka jednoducho zacne konat – ved rucit budete danou nehnutelnostou. (takze si uspokoji svoje pohladavky z predaja nehnutelnosti a az keby nedoslo k plnemu uspokojeniu, tak Vas bude dalej nahanat po sudoch) Samorzejme je to najhorsie riesenie a preto dufam, ze k nemu nikdy nepride.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *